Pěstování růží spadá daleko do historie lidstva, až kamsi k zahradám egyptských faraónů, k visutým zahradám královny Semiramis v kvetoucím Babylónu, ke starým Peršanům a Indům, od kterých zdědili lásku k růžím v dávné minulosti staří Římané. Dnes už se ani neptáme, přinesly-li je k nám do Evropy křižácké výpravy či jiní dávnověcí cestovatelé. Jisté je, že růže damašská, portlandská, turecká či kapucínská se tu pěstovaly a možná pěs-tují, a nejsou-li to právě ony, jsou to jejich odrůdy, které jsou stejně krásné, ne-li krásnější.
Projíždíte-li Kunraticemi kolem rybníka Šeberák, nemůžete přehlédnout ani školku s překrásnými růžemi, která patří p. Václavu Macháčkovi. Společně s rodinou a brigádníky obhospodařujeme plochu šesti hektarů. Můžete zde najít na 400 druhů růží velkokvětých, mnohokvětých, skalkových, pnoucích a pokryvných. Školka byla založena roku 1956 a pan Macháček ji vede od roku 1967 až dodnes.
Za růžemi z Kunratic jezdí lidé z celé ČR, i členové Rósa klubu. Kunratické růže můžete spatřit na celostátních výstavách jako jsou Flora Olomouc nebo výstavy v Praze, v Hradci Králové či v Lysé nad Labem. Na celostátní výstavě Rósa klubu konané v malebném zámku Veltrusy, dostala v roce 2000 odrůda PAPA MEILAND ocenění Růže roku 2000. Takovéto ocenění dostávají růže p. Macháčka pravidelně.
Růžemi z Kunratic byl v roce 2001 nově vysázen památník obětem nacismu v Lidicích. Můžete je najít v zahrádkách, na náměstích, v parcích, na hradech a zámcích po celé České republice, Slovensku, Německu, Rakousku, Francii, Holandsku i na jiných místech v Evropě a v zámoří.